Památky v Bangkoku

Bangkok, to je město plné chrámů a paláců

Nechce se ani věřit, že výstavní a rušný Bangkok s obřími paláci a chrámy byl do konce 18. století jen obchodní vesnicí s přístavem. Teprve roku 1782, kdy začala výstavba královského paláce, se Bangkok stal hlavním městem království. Král tu s rodinou sídlí pořád, ovšem na jiném místě. Palác je dnes hlavním lákadlem turistů.

Pokud chcete získat o Bangkoku skutečně dobré povědomí, zastavte se zde alespoň na čtyři dny. Za tu dobu můžete dobře poznat úchvatné chrámy, kterým se zde říká Wat, ale také si projít monumentální královský palác.

jak se tady žije? Thajci si nepodávají ruce při pozdravu. Sepnou ruce u obličeje a lehce se ukloní. Rychle si zvyknete, Thajci jsou velmi tolerantní a přátelští a jejich povaha je příjemně "nakažlivá". 

Navštivte sál Chakri i Smaragdového Budhu

Královská rodina žije od roku 1946 v paláci Chitrlada ve čtvrti Dussit, takže je původní Královský palác volně přístupný návštěvníkům. Jedná se o obrovský komplex chrámů a paláců, areál má rozměry neuvěřitelných 500 na 400 metrů. Prohlédnout si zde můžete trůnní sál Chakri, zbrojnici, strážnici palácové stráže, nebo střídání stráží, které jsou oblečené v bílých uniformách. Chrámový a palácový komplex s desítkami štíhlých věžiček se rozkládá přímo v centru města u řeky. Otevřeno je denně od půl deváté do půl čtvrté odpoledne. Za vstup se podle oficiálních stránek platí 400 bahtů. Pozor, při vstupu do paláce je vyžadován přísný dress code: muži musí mít dlouhé kalhoty a tričko s rukávy, pokud mají sandály, musí v nich mít ponožky. Ženy zase nesmějí mít hluboké výstřihy či odhalená ramena. 

V severovýchodním rohu areálu královského paláce nepřehlédněte Wat Phra Kaeo – chrám Smaragdového Budhy. Je to nejvýznamnější chrám v zemi. V komplexu ozdobeném zlatem a barevnými dlaždicemi je umístěna nejposvátnější soška Thajska – 70 centimetrů vysoký Smaragdový Budha. Další informace o palácovém komplexu označovaném jako The Grand Palace najdete v průvodci na internetu.

Budha, který doslova zalehl celý chrám

Přímo v sousedství Královského paláce na nábřeží Maha Rat stojí i obří chrám Wat Pho. Je to nejstarší chrámový komplex Bangkoku se známou atrakcí, sochou Ležícího Budhy. Ten jakoby celý prostor chrámu zalehl. Na délku má neuvěřitelných 46 metrů, i v leže dosahuje socha výšky 15 metrů. Při vstupu si tak připadáte jako v pohádce o obrech. Budha je postavený z cihel a překrytý zlatými plátky. Tento pohádkový chrám je otevřený denně od 8.30 do 17 hodin, za vstupné se platí 100 bahtů. I tady se připravte na přísný dress code. Více o návštěvě chrámu na webu.

Zlatá hora, která září mezi mrakodrapy

Nenechte si ujít ani návštěvu Zlaté hory, neboli chrámu Wat Saket. Pohádková stavba čtvercového půdorysu s vysokou zlatou věží stojí na menším vršku poblíž jednoho z kanálů mezi ulicemi Boriphat a Lan Luang. Ke štíhlé zlaté věži vystoupáte po točitém nekonečném schodišti. Výhled na tepající město plné mrakodrapů pak stojí za to. Právě tento chrám má pro budhisty nesmírnou cenu, vždyť právě tady jsou uloženy také ostatky Budhy. Otevřeno je denně od 9 do 17 hodin. Více na webu. 

Budhismus v praxi: mniši učí meditovat

Pokud se chcete něco více dozvědět o budhismu a nemáte problém s angličtinou, navštivte klášter Wat Mahathat. Najdete ho mezi Královským palácem a Národním muzeem na ulici Phra That Road ve Starém městě. Každý den tam od 7 do 10 hodin, od 13 do 16 hodin, a večer od 18 do 20 mniši učí lidi meditovat. Třídy jsou vedené v thajštině a v angličtině. Modlitba s opravdovými thajskými mnichy může být vážně zajímavým zážitkem z vaší dovolené. Samotný chrám je otevřený denně od devíti do pěti hodin odpoledne. Více na stránce Bangkok.com.

Palác, který si král nechal přenést z provincie

Bangkok je zkrátka město plné úchvatných paláců, ze kterých Evropanům přechází zrak. Za zhlédnutí jistě stojí i palác Vimanmek – největší stavba na světě postavená ze „zlatého“ týkového dřeva. Tento komplex původně stál na ostrově Ko Sichang, na své současné místo byl přenesen na žádost krále v roce 1901. Brzy se stal vyhlášeným muzeem. Dnes je tu k vidění starý nábytek, ale také unikátní porcelán.

Palác najdete na ulici Rajavithee poblíž zoo a palácového komplexu Dusit. Otevřeno je od úterý do soboty od půl deváté do půl páté. Vstupné činí 100 bahtů. I tady si dávejte pozor na dodržení požadovaného způsobu oblékání. Sukně by měly sahat alespoň po kolena. 

Noční život v Bangkoku

Za nočním životem a zábavou můžete vyrazit do čtvrti Patpong. V noci to tu opravdu žije. Jedná se o světově proslulou čtvrť červených luceren.

Pěšky kolem celého Thajska v Ancient City 

Živý model celého Thajska – Ancient City – leží nedaleko od Bangkoku a zaujme hlavně děti. Ancient City je zábavní park, který jde projet i na kole. Na trase uvidíte zmenšené repliky většiny slavných thajských pamětihodností. Poznáte ale taky thajské zvyky a historii. Kouzelný svět zmenšeného království se nachází hodinu cesty od Bangkoku a z města sem jezdí zejména autobusy. Dospělí za vstup zaplatí 500 bahtů, děti polovinu. Zapůjčení kola vyjde na 50 bahtů. Více informací.