Jídlo v Bangkoku

Jídlo v Thajsku? Velmi levné a právem vychvalované

Až se vrátíte z Thajska, budete přátelům vyprávět, jak dobře jste se najedli. Thajská kuchyně je prostě vynikající a navíc velice laciná. Jídla obsahují méně tukůnež u nás, o to více sníte ovoce a zeleniny. Neokrádejte se o tohle potěšení tím, že se budete stravovat v globálních řetězcích rychlého občerstvení nebo v drahých restauracích evropského typu. I když si koupíte thajské jídlo u stánku, hygieny byste se neměli obávat. Cena vás nezruinuje – najíte se již za 15 bahtů.

Počítejte s tím, že thajské jídlo je dost často velmi pálivé. Na dochucení najdete na stole většinou rybí omáčku s rozsekanými feferonkami, které pokrm dokáží pořádně okořenit. K jídlu a na přihrnování pokrmu se používá vidlička, dále lžíce nebo hůlky. Typickou přísadou v thajských jídlech je kokosové mléko, citronela, rybí omáčka, arašídy, bazalka a z masa pak vepřové a kuřecí. Jako příloha se používá lepkavá rýže, která se pojídá rukama.

Pokud chcete ochutnat něco velmi neobvyklého, můžete vyzkoušet stánky, ve kterých se prodávají smažené kobylky a jiný hmyz nebo polévka z ptačích hnízd. V restauracích můžete často dostat jídlo, které bude překrásně ozdobené umnými tvary vyrobenými z ovoce a zeleniny. V Thajsku si potrpí i na to, jak jídlo vypadá!

Jak se neztratit v názvech pokrmů

  • Smažené nudle Phad Thaj – nudle s omáčkou z arašídů a citronely
  • Pha néng – vepřové maso v kokosové omáčce
  • Som tam – salát z papáji na ostrý způsob
  • Kaj phad – smažené kuře s kešu oříšky
  • Tom jam khung – ostrá polévka s krevetami
  • Tenké palačinky s banánem
  • Kokosový a rýžový puding

Typické thajské nápoje

V Bangkoku je vynikající nabídka čerstvých džusů a šťáv z rozmanitého, pro nás exotického ovoce. Velmi populární je například džus z manga. Oblíbeným nápojem je čaj. Thajský čaj má nezaměnitelnou vůni, luhuje se poměrně krátce, ale používá se více lístků čaje. Zdejší alkoholické nápoje se velmi liší od těch středoevropských. Populární je zdejší pivo Singha nebo Mekongská rýžová whiskey.

Kam do restaurace v Bangkoku

Může to znít trochu zvláštně, ale jednu z nejvyhlášenějších thajských restaurací v centru Bangkoku provozuje Američan. Podnik Soul Food na ulici Sukhumvit Soi číslo 56/10 nabízí populární lokální gastronomii. Ochutnáte tu například čerstvé grilované okouny v banánovém listu s citronovou šťávou.

Oblíbenou restauraci Soul Food najdete ve čtvrti Thong Lor poblíž stejnojmenné stanice BTS vlaků. Otevřeno je od neděle do čtvrtka od 17.30 do 23 hodin, ostatní dny až do půlnoci. Více najdete na stránkách restaurace.

Přímo ve Starém městě na ulici Samsen Soi číslo 3 poblíž mostu krále Ramy VIII. najdete další vynikající thajskou restauraci, Bo Lan. Zdejší šéfkuchaři se učili u mistra Davida Thompsona, ověnčeného Michelinskou hvězdičkou.